خانه / سیاسی / دادگاه تخصصی برای رسیدگی به تخلفها در حوزه تکنولوژی نداریم

دادگاه تخصصی برای رسیدگی به تخلفها در حوزه تکنولوژی نداریم

دادگاه تخصصی برای رسیدگی به تخلفها در حوزه تکنولوژی نداریم

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دادگاه ویژه رسیدگی به تخلف های حوزه تکنولوژی در کشور وجود ندارد تا به شیوه تخصصی به این حوزه ورود و به جرایم مربوطه رسیدگی کند.

 محمود مهرداد شکریه چهارشنبه در کنفرانس بین المللی مکانیک مواد و تجهیزات پیشرفته در سرسرای دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: در سیستم قضایی کشور، قضاتی که سیستم های تکنولوژیک را درک کنند، تربیت نشده اند حال آنکه وجود این دادگاهها برای رسیدگی به تخلفاتی از جمله کپی برداری های ایده یا اختراعات دیگران ، اهمیت دارد تا به صورت قانونی مورد رسیدگی قرار گیرند.
وی در خصوص اهمیت ثبت اختراع گفت: آشنایی با قوانین ثبت اختراع اهمیت زیادی دارد ، معمولا محقق وقتی یک محصول یا ایده خود را ثبت می کند برای جلوگیری از کپی شدن آن را ثبت می کند؛ از آنجا که حفاظت از مالکیت فکری و معنوی از معضلاتی است که کشور ما با آن مواجه است، ثبت اختراع یا ایده، حافظ مالکیت فکری آن است. 
شکریه در خصوص ساختن محصول از ایده بیان کرد: رسیدن محصول به بازار یک زنجیره دارد و اگر اجزایی از این زنجیره مغفول بماند دچار شکست می شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: اولین قسمت زنجیره ایده – تقاضا خلق یک ایده است که نیاز به خلاقیت و نوآوری دارد و سیستم های دانشگاهی تا حدی در این زمینه ضعیف عمل کرده اند و آموزش ها به گونه ای است که از دوران دبیرستان نیروی خلاق تربیت نمی شود.
وی اظهار کرد: یکی از حلقه های مهم در زنجیره ایده – تقاضا، ارتباط با بازیگران بین المللی است و اگر دانشگاهها کارآفرین باشند می توانند ارتباط خوبی برقرار کنند.
شکریه افزود: ارتباطات بین المللی مانند اعزام دانشجو و استاد و دسترسی به دیتا بیس های (پایگاههای داده) جهانی باید مورد توجه قرار گیرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: سیستم نوآوری ملی جزء نیازهای کشور است و باید از دوران ابتدایی شروع شده و به دانشگاه و صنعت تسری یابد ؛ دانشگاه به ویژه نسل سوم از جمله مراکزی است که در ایجاد سیستم نوآوری ملی نقش مهمی دارد.
وی ادامه داد: آشنایی با ادبیات بازار برای وارد کردن محصول به بازار مهم است و لازم است در دانشگاهها، اقتصاد مهندسی با کیفیت بهتری تدریس شود.
شکریه گفت: داشتن نشان برای محصولات دانشگاهی تولید شده از جمله دیگر معضلات است و سرمایه گذار خطر پذیر وجود ندارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: برای توسعه بازار باید بازارسازی و بازاریابی کنیم و شرکت خود را وارد بورس کرده و خود را برای صادرات آماده کنیم، ایجاد تنوع و ارتقای کیفیت محصولات برای پیش گرفتن از رقبا از دیگر موارد ضروری برای رشد است . 
شکریه افزود: در راستای تحقق تمام اجزای زنجیره ایده – تقاضا و رسیدن محصول به بازار، فقط دانشگاه مسئول نیست بلکه شرکتهای دولتی، بخش خصوصی، صنایع و دانشگاهها نیز از دیگر بازیگران موثر این زنجیره هستند.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: چاپ هر مقاله به معنای تولید علم نیست، و خوب بودن مقاله علمی به معنای تکنولوژیک و فناورانه بودن آن نیست.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر اگر محصول تکنولوژیک هم داشته باشیم به این معنی نیست که بازار در دست ماست.
دبیر اجرایی کنفرانس نیز دراین برنامه گفت: این کنفرانس با حضور محققان، پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و صنعتگرانبرگزار شده تا افق جدیدی را در این حوزه دنبال کنیم.
رضا مسلمانی با بیان اینکه این کنفرانس کاربرد محور است و براساس نیازهای صنعتی برگزار شده ، افزود: از جمله محورهای این کنگره مدل سازی، ساخت، پایش وضعیت ، بازرسی مربوط به مواد و تجهیزات پیشرفته است که بر اساس نیازهای صنعتی کشور و منطقه تدوین شده است.
وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ مقاله به این کنگره ارسال و ۱۰۰ مقاله از این تعداد انتخاب شد که ۴۰ مقاله به صورت شفاهی و ۶۰ مقاله درقالب پوستر ارائه می شود.
دبیر اجرایی این کنفرانس بیان کرد: ارتباط تنگاتنگی بین دانشگاه و صنعت وجود دارد و کارگاههای تخصصی بر اساس نیازهای صنعتی کشور و منطقه در روز سه شنبه برگزار شد.
وی اظهار کرد: ۳۰۰ میهمان داخلی و خارجی از جمله کانادا، فرانسه، لهستان، انگلستان و عراق در این کنفرانس حضور دارند.
مسلمانی اضافه کرد: امروز صبح افتتاحیه و بعد از ظهر مقالات ارائه می شود وکارگاههای تخصصی و آموزشی کنفرانس نیز روز گذشته برگزار شد. 
معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز دراین برنامه گفت: خوزستان از نظر فعالیت های صنعتی و میزان تولیدات ناخالص داخلی در کشور، استان دوم کشور است.
دکتر ابراهیم حاجی دولو افزود: خوزستان مهد صنعت مکانیک و تجهیزات مکانیک از جمله پمپ ها، کمپرسورها، توربین و مولد ها و الکتروموتورها، مخازن، شیرآلات، مته ها و لوله های حفاری است. 
وی در خصوص نقش دانشگاه در ارتباط با این تجهیزات گفت: در گذشته نقش دانشگاه تربیت نیرو و تامین نیرو برای گرداندن این صنایع بوده اما امروز ماموریت های جدیدی برای دانشگاهها تعریف شده و با توجه به وضعیت سیاسی کشور و تحریم ها، دانشگاهها باید ساز و کار لازم برای تامین این تجهیزات فراهم کنند.
حاجی دولو بیان کرد: نقش و ماموریت مهم دانشگاهها این است که به صنایع کمک کنند تا تجهیزات پیشرفته که قبلا از شرکت های خارجی تامین میشد در داخل تامین شود و در صورت خوب ایفا نشدن این نقش، دانشگاهها کم کم به حاشیه رانده می شوند لذا دانشگاه باید زیرساختها و نهادهای مربوطه را ایجاد کند.

۳۰۰۴/۶۰۰۲
خبرنگار: خاطره غفاری**انتشار: کبری آقازری

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *