خانه / سیاسی / نماینده گناباد خواستار اقدام عاجل برای تمرکززدایی در کشور شد

نماینده گناباد خواستار اقدام عاجل برای تمرکززدایی در کشور شد

نماینده گناباد خواستار اقدام عاجل برای تمرکززدایی در کشور شد

نماینده گناباد خواستار اقدام عاجل برای تمرکززدایی در کشور شد

تهران-ایرنا- نماینده گناباد در مجلس شورای اسلامی، تمرکزگرایی افراطی را از دلایل فساد در کشور عنوان کرد و از ریاست مجلس خواست اقدام موثر و عاجلی برای تمرکززدایی انجام دهد.

محمد صفایی دلویی در جلسه علنی امروز- سه شنبه- پس از ارائه گزارش شاخص‌های اقتصادی کشور از سوی رییس کل بانک مرکزی و همچنین رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در چهل سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش عالی و بهداشت و درمان انجام شده است، اما به تمرکززدایی نرسیده ایم بلکه حتی برعکس به تدریج به سمت تشدید تمرکزگرایی حرکت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه تمرکزگرایی یک استراتژی استثمارگرایانه است، افزود:  عوامل بیگانه در داخل، ما را استثمار می‌کنند که یکی از آنها در بانک مرکزی است به طوری که امروز هر شخصی که برای تهیه ماده اولیه ماشین آلات و ارز باید به بانک مرکزی مراجعه کند با وجود آنکه باید اختیار آن به بانک‌های ملی استان‌ها  واگذار شود.

نماینده گناباد ادامه داد:  ارز دولتی برای واردات ۲۰ میلیون تن خوراک دام و طیور تنها به یک نفر داده می‌شود، در استان خراسان برای دام و طیور یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن خوراک نیاز است و به همین ترتیب در استان‌های دیگر نیز میزان‌های مشابهی نیاز داریم اما نبود نظارت تولید را کاهش داده است.

وی تمرکز گرایی افراطی را از دلایل فساد در کشور دانست و از ریاست مجلس درخواست کرد:  اقدام موثر و عاجل برای تمرکززدایی صورت دهد.

صفایی دلویی با اشاره به گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه در مورد تامین ۳.۲ درصد منابع کشور از محل مالیات گفت: فشار اصلی کشور روی تولیدکننده است در حالی که باید مالیات بر زمین و خانه‌های خالی باشد که قانون آن نیز موجود است، مالیات باید به سپرده‌های بانکی، طلا و ارز اختصاص یابد تا این منابع به سمت اشتغال و تولید حرکت کند.

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *