خانه / سیاسی / قالیباف: رهایی از اقتصاد وابسته به نفت خواست همه مردم است

قالیباف: رهایی از اقتصاد وابسته به نفت خواست همه مردم است

قالیباف: رهایی از اقتصاد وابسته به نفت خواست همه مردم است

قالیباف: رهایی از اقتصاد وابسته به نفت خواست همه مردم است

تهران-ایرنا-رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع استقلال بودجه از نفت را در جلسه غیرعلنی بررسی خواهیم کرد، گفت: رهایی از اقتصاد وابسته به نفت خواست همه مردم، نظام و مقام معظم رهبری است.

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گزارش‌های رییس سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی به نمایندگان گفت: همکاران منکر زحمات دولت نیستند، بلکه قدردان تلاش‌های آنها هم هستند، اما نکته ای که همه باید به آن توجه کنیم، این است که واقعیت‌هایی وجود دارد که از خواسته‌های اساسی مردم، نظام و مقام معظم رهبری است؛ و از ابتدای انقلاب هم وجود داشته و آن هم رهایی از وابستگی به نفت به دلیل فشارهای دشمنان است، این تصمیم دشمن برای محدود کردن فروش نفت ایران یک فرصت است و نه تهدید و تذکر دوستان هم این است که چرا یک برنامه مشخص و مدون برای عبور از این مشکلات وجود ندارد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال کسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه سال ۹۹، اظهار داشت: بنده معتقدم برای رهایی از این مشکلات راه های مختلفی وجود دارد و یکی از آنها اصلاح سیاست‌های مالیاتی کشور است، از طرفی در هیچکدام از گزارشات امروز به کاهش هزینه‌ها اشاره‌ای نشد.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح سیاست های مالیاتی کشور گفت: گاهی با فشار از چند میلیون نفر مالیات اندکی می گیریم که امروزه به دلیل شیوع کرونا، با مشکلات بسیاری روبرو شده اند، در حالی که باید از افراد دیگری مالیات دریافت شود اما به دلیل نداشتن سیستم منظم این امر مهم محقق نمی‌شود.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه اولویت مجلس و دولت باید اداره کشور بدون نفت باشد، افزود: استقلال بودجه از درآمدهای نفتی خواسته همه مردم و مسئولان قبل از تحریم‌های نفتی دشمن بوده و باید در دستور کار قرار گیرد. توقع ما از دولت این است که راهکاری برای استقلال بودجه از درآمدهای نفتی به مجلس ارائه کند. یقیناً مجلس یازدهم هم در این مسیر دولت را همراهی می‌کند.

استقلال بودجه از درآمدهای نفتی را در جلسه غیرعلنی بررسی خواهیم کرد

 قالیباف با بیان اینکه موضوع استقلال بودجه از درآمدهای نفتی را در جلسه غیرعلنی بررسی خواهیم کرد، گفت: اصلاح ساختار بودجه موضوع بسیار مهی است که آقای پورابراهیمی به آن اشاره کردند و دولت باید دراین مسیر گام بردارد. این که پروژه‌های نیمه تمام را با فرض اینکه در مسیر اقتصاد مقاومتی گام برداشتیم، تکمیل کنیم، امر نادرستی است. ما باید در حوزه جلوگیری از نقدینگی و هدایت آن به سمت پروژه‌های نیمه تمام و همچنین انگیزه بخشی به بخش خصوصی گام برداریم تا این بخش سرمایه‌های خود را به جای بانک در بخش‌های تولیدی هزینه کنند. از طرفی باید به سمت تکمیل پروژه‌های دولتی توسط سرمایه های ‌سرگردان برویم.

وی ضمن تشکر از بانک مرکزی و شبکه‌های بانکی برای شروع رصد تراکنش ها افزود: این کار باید با سرعت و دقت بیشتری انجام شود. درخصوص بورس و سهام عدالت هم باید روش‌های اجرایی بهتر و مناسب‌تری اتخاذ کنیم. ما ظرفیت های مهمی در حوزه ارز ۴۰۰۰ تومانی داشتیم، اما متاسفانه در نوع تخصیص و اولویت‌دهی آن دچار مشکل بودیم. امیدواریم با همکاری دولت و مجلس و اتخاذ رویکرد جدید کشور را بدون نفت اداره کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: توقع نداشتیم در این جلسه جزئیات و پیشنهادهای محتوایی بررسی شود، از این رو پیشنهاد دکتر نوبخت را مبنی بر تشکیل جلسه غیرعلنی برای بررسی جزئی تر می‌پذیریم تا چند روز آینده کمیسیون‌ها تشکیل می شوند و سپس با همکاری یکدیگر سروسامانی به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به ویژه محرومان می دهیم.

قالیباف تصریح کرد: اولویت مجلس یازدهم ساماندهی به وضعیت معیشتی و اشتغال است.

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *