خانه / سیاسی / استاد آمریکایی: برای مقابله با جنایات دولت آمریکا به وحدت جهانی نیاز داریم

استاد آمریکایی: برای مقابله با جنایات دولت آمریکا به وحدت جهانی نیاز داریم

استاد آمریکایی: برای مقابله با جنایات دولت آمریکا به وحدت جهانی نیاز داریم

استاد آمریکایی: برای مقابله با جنایات دولت آمریکا به وحدت جهانی نیاز داریم

تهران – ایرنا – پرفسور دانشگاه مریلند آمریکا گفت: در آمریکا خشونت ساختاری وجود دارد به طوری که اجازه نمیدهد جامعه سیاه پوست نفس بکشد؛ بنابراین ما نیاز به وحدت جهانی با سایر کشورها برای مقابله با جنایات دولت این کشور داریم.

در ادامه ناآرامی‌ها در آمریکا و حمله نیروهای پلیس به افراد معترض به قتل یک شهروند سیاهپوست بدست پلیس سفید پوست در ایالت مینه سوتا، روز شنبه ۱۰ خرداد ماه به وقت ایران، یک جوان ۱۹ ساله در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا بر اثر تیراندازی نیروهای پلیس کشته شد.  

جوزف ریچارد سون عصر دوشنبه در وبینار «نژاد پرستی ساختاری در آمریکا» که توسط مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها برگزار شد، اظهار داشت: تظاهرات زبان کسانی است که صدای آنها شنیده نمی شود و من خیلی شرمگین و خشمگین هستم و این داستان جدید نیست و خشونت بخشی از دی ان آ آمریکایی‌ها است.

وی ادامه داد: فضای خشونت در آمریکا نهادینه شده و مشکل از ساختار است و آمریکا با مردم به خصوص سیاهپوستان رفتار خشونت آمیزی دارد. آمریکایی ها همیشه رفتارهای خشونت بار را به گردن کسی می اندازند که نمیتوانند از خود دفاع کنند و سیاهپوستان را به راحتی می کشند.

 استاد مطالعات سیاهپوستان دانشگاه مریلند آمریکا تصریح کرد: تعداد مبتلایان کرونا سیاهپوستان بیشتر از سفید پوستان است همچنین هر ساله ۱۰ هزار نفر از سیاهپوستان به خاطر رنگ پوست خود کشته می شوند.

ریچارد سون عنوان کرد: ۲۹۰ هزار نفر در آمریکا به خاطر فقر، نابرابری و خشونت ها از بین رفته اند. همچنین در سال ۲۰۲۰ اپیدمی مواد مخدر در آمریکا رواج پیدا کرده است که سفید پوستان مواد را میفروشند و کل جامعه آمریکا به ویژه سیاهپوستان مصرف می کنند و شمار سیاهپوستان مصرف کننده بسیار بیشتر از سفیدپوستان است.

وی ادامه داد: ۲۵ درصد زندان ها را سیاه پوستان تشکیل می دهند با اینکه تنها ۱۲ درصد جمعیت را در ایالت متحده آمریکا تشکیل می دهند. همچنین کودکان و نوجوانان سیاهپوست بسیاری بازداشت می شوند با اینکه تعداد سفید پوستان ۴ برابر آنها است و بزهکاران سیاهپوستان بیشتر است.

استاد مطالعات سیاهپوستان در دانشگاه مریلند آمریکا اظهار داشت: در آمریکا ۸۹درصد کسانی که متوقف و بازرسی می شوند رنگین پوستان هستند که پلیس نیز برای توقف آنها توجیهی ندارد.

 هر ساله هزار سیاهپوست هدف گلوله پلیس قرار میگیرند

ریچارد سون عنوان کرد: هر ساله هزار سیاهپوست هدف گلوله پلیس قرار میگیرند با وجود اینکه وزارت دادگستری آمریکا قوانینی گذاشته است اما در وزارت دادگستری الزامی وجود ندارد که داده ها ثبت شود با اینکه اف بی آی اعلام می کند که تعداد سیاهپوستان کشته شده ۴۰۰ نفر است اما این آمار اشتباه است.

نیاز به استراتژی برای مقابله با ظلم داریم

وی اظهار داشت: در زمان کرونا تحریم ها مانع ورود دستگاه ها تنفسی به ایران شد و این اقدامات علیه سیاهپوستان نیز وجود دارد و هیچکس پاسخگو خشونت ساختاری در آمریکا نیست و خشونت ها منجر به کشته شدن شهروندان آمریکایی می شود.

ریچاردسون در پاسخ به این سوال که چه گام‌های عملیاتی می توان برداشت تا هم بستگی را تقویت کنیم، گفت: اصول بنیادین در خشنونت علیه سیاه پوستان نگاه به ریشه های تاریخی دارد. اما گاهی فراموش می‌کنیم رنگین پوستان هدف خشونت قرار می‌گیرند. ما باید تعامل و مشارکت با برادرانمان در فلسطین، ایران و ونزوئلا داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ما باید با یکدیگر در تماس باشیم و بسترهای ارتباطی در کشورهایی که هدف ظلم و ستم قرار می گیرند، باز شود. نیاز است استراتژی داشته باشیم تا بدانیم چگونه با ظلم مقابله کنیم و امیدوارم سازمان و جنبش های مردم نهاد داشته باشیم همچنین باید روزنامه نگاران فعال تر باشند.

این استاد آمریکایی تصریح کرد: ما به همبستگی، اطلاع رسانی و وحدت نیاز داریم. این اتفاقات جنایت کارانه فقط در آمریکا در حال رخداد نیست. تاریخ تکرار می شود و ما باید به صورت جنبش حرکت کنیم و متحدان خود را در سرار جهان بیابیم و در مقابل آمریکا بایستیم.

 ریشه کشور آمریکا نژاد پرستی است

مستند ساز و مجری شبکه پرس تی وی نیز در ادامه این نشست مجازی تصریح کرد: خشنونت های امروز آمریکا غیر عادی نیست زیرا ریشه این کشور نژاد پرستی است.

مرضیه هاشمی افزود: کشورهای مختلف مثل آلمان و انگلیس نسبت به این جنایت واکنش نشان دادند. زمانی که آمریکا با شهروندان خود اینچنین رفتار خشونت آمیز دارد به طور یقین در کشورهایی مثل عراق و افغانستان چندین برابر جنایت انجام می دهد.

وی با بیان اینکه آمریکا هنوز معنای واقعی کلماتی مثل حقوق بشر را نفهمیده است، ادامه داد: در بیشتر کشورها جوانان سفید پوست اعتراض می کنند زیرا مردم در سراسر کشورها بیدار شده اند.

سی ان ان مخالف ترامپ است

هاشمی تصریح کرد: شبکه خبری سی ان ان به دلیل اینکه با ترامپ مخالف است و علیه او فعالیت می کند تصاویر این موضوع را نشان می دهد اما قبلا خشونت علیه سیاهپوستان را نشان نمیداد و اما حالا از سوی این شبکه کمک بزرگی  به ما شده است.

به گفته این مستند ساز ما سیاهپوستان رهبر نداریم و نمی‌توانیم وحدت داشته باشیم همچنین اگر فردی را به عنوان رهبر انتخاب کنیم آمریکا او را ترور می‌کند.  

سیاهپوستان بیش از سفیدپوستان به کرونا مبتلا هستند

 استاد دانشگاه دیتون آمریکا نیز در این نشست مجازی عنوان کرد: ما سیاهپوستان فارغ از تحصیلات و نوع پوشش باید مراقب رنگ پوست خود باشیم.

ورنیلیا رندال ادامه داد: تعداد کشته های کووید ۱۹ در میان سیاهپوستان نسبت سفید پوستان و سایر نژادها بیشتر است.

وی با اشاره به دلایل ابتلای بیشتر سیاهپوستان به ویروس کرونا گفت: درآمد سیاهپوستان در آمریکا بسیار پایین تر از سفید پوستان است همچنین سیاه پوستان مشکلات سلامت و بیماری زمینه ای بیشتری دارد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: در مناطق سیاهپوست نشین تعداد بیمارستان ها کم شده و ما نوعی مشکل اساسی در نظام سلامت داریم.

رندال با بیان اینکه تعداد بسیار زیاد زندانیان آمریکا در حال حاضر سیاهپوست هستند، عنوان کرد: متاسفانه سیاهپوستان بیشتر در بخش خدمات شاغل هستند و در شرایط سخت شیوع کرونا نمیتوانند دور کاری کنند، بنابراین باید در محل کار خود حضور داشته باشند؛ همچنین آنها ثروت و مرخصی با حقوق ندارند تا زمانی که در منزل هستند مخارج خود را پرداخت کنند.  

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *