خانه / سیاسی / محوریت دولت افغانستان در تمامی فرآیندها مورد تاکید ایران است

محوریت دولت افغانستان در تمامی فرآیندها مورد تاکید ایران است

محوریت دولت افغانستان در تمامی فرآیندها مورد تاکید ایران است

محوریت دولت افغانستان در تمامی فرآیندها مورد تاکید ایران است

تهران – ایرنا – دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: محوریت دولت افغانستان در تمامی فرآیندهای مربوط به استقرار صلح در این کشور مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش روز سه شنبه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، دریابان علی شمخانی در گفت وگوی تلفنی با حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان اظهار داشت: توافق صورت گرفته میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله را که گامی مهم در ایجاد ثبات و استقرار دولتی قدرتمند در جمهوری اسلامی افغانستان است تبریک می‌گویم.

شمخانی خاطر نشان کرد: آغاز گفت وگوهای فراگیر بین الافغانی می‌تواند مرحله ضروری دیگری در حفظ دستاوردهای مردم بزرگ افغانستان شامل جمهوریت و قانون اساسی باشد.

وی افزود: محوریت دولت افعانستان در تمامی فرآیندهای مربوط به استقرار صلح در این کشور مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: ایالات متحده آمریکا با نادیده گرفتن منافع افغانستان، مسیر غیر قابل قبولی را در اقدامات سیاسی خود دنبال می‌کند.

شمخانی تصریح کرد: ایران چون گذشته آمادگی دارد کمک‌های بهداشتی و درمانی را به صورت رایگان در اختیار برادران و خواهران افغانستانی قرار بدهد.

وی اضافه کرد: در حالی که مرزبانان ایران هیچ گونه نقشی در شکل گیری رخداد غم بار جانباختن گروهی از اتباع افغانستان در منطقه مرزی مشترک نداشته اند، فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی برخی مسئولین و رسانه های افغانستان مایه تعجب و تاسف است.

شمخانی تاکید کرد: مستندات غیر قابل تردیدی در رد ادعاهای مطرح شده بر علیه ایران وجود دارد که در صورت اراده طرف افغانستانی می تواند در کمیته مشترک حقیقت یاب و فارغ از فضاسازی های غیر سازنده مورد بررسی قرار بگیرد.

نقش تعیین کننده ایران در توافق انجام شده میان اشرف غنی و عبدالله

حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان نیز در این گفت وگو اظهار داشت: از نقش تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران در توافق انجام شده میان اشرف غنی و عبدالله قدردانی می کنیم و اجازه نخواهیم داد روابط گرم و صمیمی دو کشور دوست و برادر تحت تاثیر فضا سازی های غیر ضروری قرار بگیرد.

محب خاطر نشان کرد: ترددهای غیر مجاز در مرزهای مشترک، چالشی قدیمی است و امیدواریم که این حادثه تلخ به فرصتی برای دستیابی به راه حل دائمی در این خصوص مبدل شود.

وی افزود: تخلیه برخی پاسگاه های مرزبانی از سوی نیروهای افغانستان مشکلاتی را در مرزهای مشترک بوجود اورده که آمادگی داریم با همکاری وزارت امور خارجه برای دستیابی به راه حل اساسی در کنترل مرز وارد همکاری مشترک با طرف ایرانی شویم.

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *