خانه / سیاسی / تلاش برای رخنه به سازمان بهداشت جهانی؛ رویترز هکرها را وابسته به ایران خواند

تلاش برای رخنه به سازمان بهداشت جهانی؛ رویترز هکرها را وابسته به ایران خواند

تلاش برای رخنه به سازمان بهداشت جهانی؛ رویترز هکرها را وابسته به ایران خواند

سازمان بهداشت جهانی

کارکنان سازمان بهداشت جهانی هدف حمله هکرهایی قرار گرفته‌اند که کارشناسان امنیت سایبری شیوه کارشان را “پیچیده” می‌دانند، تا حدی که ممکن است به یک حکومت وابسته باشند.

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع که هویتشان فاش نشده می‌گوید هکرها وابسته به حکومت ایران بوده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی مستقلا اطلاعاتی نیافته که وابستگی هکرها به ایران را رد یا تایید کند.

کریم حجازی، مدیر یک شرکت امنیت سایبری که این حملات را زیر نظر داشته، به بی‌بی‌سی گفت پیچیدگی‌های این حملات به گونه‌ای است که می‌تواند کار هکرهای وابسته به حکومت‌ها باشد، اما نمی‌توان با قاطعیت درباره هویت آنها نظر داد.

پیش از این در موارد متعدد گروه‌های هکری نزدیک به حکومت ایران برای رخنه به اهداف بین‌المللی و همچنین اهداف ایرانی، حتی خود مقام‌های ایرانی، اقدام کرده‌اند.

رویترز می‌گوید یک سخنگوی وزارت ارتباطات ایران نقش داشتن در حمله به سازمان بهداشت جهانی را رد کرده و آن را “دروغ محض برای تشدید فشار بر ایران” خوانده است.

حمله سایبری به سازمان بهداشت جهانی در حالی انجام شده که این کشورهای مختلف جهان گرفتار بحران شیوع ویروس جدید کرونا هستند که تاکنون جان بیش از ۵۰ هزار نفر را گرفته و شمار مبتلایان شناسایی‌شده در آستانه رسیدن به یک میلیون نفر است.

مشخص نیست که آیا هکرها موفق به دسترسی به اطلاعات شده‌اند یا نه.

گزارش رویترز می‌گوید وبسایت‌های آلوده‌ای که برای هک کارکنان سازمان بهداشت جهانی استفاده شده همزمان با حملات سایبری علیه دانشگاهیان آمریکایی مرتبط با ایران بوده است.

رویترز به نقل از یک منبع نزدیک به دستگاه اطلاعاتی آمریکا نوشته که آنها از این حملات سایبری، که به گفته او منبعش ایران است، آگاه هستند.

این منبع به رویترز گفته است که هنگام بحرانی بین‌المللی چنین حملاتی کاری معمول به شمار می‌رود چرا که نهادهای جاسوسی نه تنها برنامه‌های مهار کرونا در کشورهای دیگر یا درمان موفق آن را اطلاعاتی ارزشمند به حساب می‌آورند، بلکه اطلاعات به ظاهر بی خطری مانند برآورد سازمان بهداشت جهانی از نرخ شیوع در کشورهای مختلف برای آنها جالب خواهد بود.

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *