خانه / سیاسی / رویترز: آمریکا وزارت اطلاعات ایران را عامل ترور مسعود مولوی می داند

رویترز: آمریکا وزارت اطلاعات ایران را عامل ترور مسعود مولوی می داند

رویترز: آمریکا وزارت اطلاعات ایران را عامل ترور مسعود مولوی می داند

مسعود مولوی
Image captionرویترز نوشته فردی که در ویدیوی لحظه قتل در کنار او قدم می‌زند علی اسفنجانی نام دارد که مسئولیت تیم ترور آقای مولوی را بر عهده داشت

پس از آن که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیپلمات های ایرانی را ‘عوامل ترور ‘ خواند، خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی گفت ایالات متحده آمریکا نتیجه گیری کرده است که وزارت اطلاعات ایران به طور مستقیم در قتل سال گذشته مسعود مولوی در ترکیه نقش داشته‌ است.

رویترز هفته گذشته هم به نقل از مقامات ناشناس دولت ترکیه گزارش داده بود که تیمی از ‘دیپلمات‌ها و ماموران اطلاعاتی ‘ فعال در کنسولگری ایران در شهر استانبول در قتل مسعود مولوی دست داشته اند.

مسعود مولوی وردنجانی در ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی به ضرب گلوله در استانبول کشته شد. بنا بر آن گزارش رویترز،‌ فردی که در ویدیوی لحظه قتل در کنار وی قدم می‌زند “علی اسفنجانی نام دارد که مسئولیت تیم ترور آقای مولوی را بر عهده داشت.”

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی که نامش را فاش نکرده است، نوشت: “با توجه به سابقه ایران در سوء قصد علیه مخالفان ایرانی و روش‌های به کار گرفته شده در ترکیه، دولت ایالات متحده معتقد است که وزارت اطلاعات ایران به طور مستقیم در قتل وردنجانی دخالت داشته است.”

مقامات آمریکایی تاکنون به این صراحت وزارت اطلاعات ایران را به دست داشتن در آن ترور متهم نکرده بودند، هرچند مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، یک هفته پس از آن واقعه قتل آقای مولوی را نمونه غم‌انگیز دیگری از سوء قصدهایی خواند که با پشتیبانی حکومت ایران صورت می‌گیرد و مخالفان حکومت هدف آن هستند.

مایک پومپئو روز چهارشنبه (۱ آوریل) به طور صریح تری در شبکه توییتر نوشت: “گزارش‌ها مبنی بر اینکه دیپلمات‌های ایرانی در ترور یک مخالف در ترکیه دست داشته اند نگران کننده است اما با وظایفشان کاملاً مطابقت دارد – “دیپلماتهای” ایرانی عامل ترور هستند و طی یک دهه گذشته چندین ترور و توطئه بمبگذاری در اروپا انجام داده اند.”

فرار هدایت کننده تیم ترور

رویترز پیشتر گزارش داده بود که مسئول تیم ترور یعنی علی اسفنجانی سه روز پس از قتل موفق شد با کمک یک قاچاقچی و با هویت جعلی به ایران بگریزد. این فرد یک روز پیش از قتل به کنسولگری ایران رفته بود.

چند ماه پیش پلیس ترکیه ویدیویی از لحظات قتل مسعود مولوی پخش کرد که از یک دوربین مدار بسته ضبط شده بود. در این ویدیو آقای مولوی با یک نفر دیگر مشغول قدم است که ناگهان مهاجم مسلحی از پشت او را با تیر می زند.

بنابر این گزارش، پلیس ترکیه در گزارشی که دو هفته پیش منتشر کرد درباره سابقه آقای مولوی نوشت “کارنامه‌ای نامعمول” داشت. در این گزارش آمده که آقای مولوی در گذشته در بخش امنیت سایبری وزارت دفاع ایران فعال بود اما بعدتر به یکی از صداهای منتقد مقامات ایران تبدیل شد.

مسعود مولوی
Image captionرویترز نوشته آنکارا از ایران در خصوص دخالت دو مظنون ایرانی که پاسپورت دیپلماتیک در قتل مسعود مولوی نقش داشته‌اند توضیح رسمی خواسته است

مسعود مولوی یکی از عوامل امنیتی بود که حدود دو سال پیش ایران را ترک کرد و به ترکیه رفت. او را گرداننده اصلی کانال افشاگر “جعبه سیاه” می‌دانند که بارها با انتشار اسنادی بیت رهبری، قوه قضائیه و نیروهای امنیتی ایران را متهم به فساد مالی و ترور مخالفان کرد.

در گزارش رویترز همچنین به افشاگری او علیه برخی از چهره‌های سرشناس سپاه پاسداران اشاره شد که سه ماه قبل از مرگ او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود. او در این پست‌ها گفته بود که دعا کنید پیش از افشای فساد مافیای این فرماندهان کشته نشوم.

با این حال رویترز نوشت که این خبرگزاری مستقلا قادر نیست جایگاه آقای مولوی در وزارت دفاع را تایید کند.

رویترز نوشته دخالت نیروهای امنیتی ایران در قتل مسعود مولوی می‌تواند بر روابط نزدیک دو متحد قدرتمند منطقه‌ای یعنی دولت رجب طیب اردوغان و حکومت ایران تاثیر بگذارد.

یک سخنگوی پلیس ترکیه گفت در آینده جزئیات بیشتری از این پرونده منتشر خواهد کرد.

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *