خانه / سیاسی / وزیر خارجه اتریش: گفت و گوی صادقانه ای با مقامات ایران داشتم

وزیر خارجه اتریش: گفت و گوی صادقانه ای با مقامات ایران داشتم

وزیر خارجه اتریش: گفت و گوی صادقانه ای با مقامات ایران داشتم

وزیر خارجه اتریش: گفت و گوی صادقانه ای با مقامات ایران داشتم

تهران- ایرنا- «الکساندر شالنبرگ» پس از دیدار با وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت و گوهای خود با این مقامات را «بی پرده و صادقانه» ارزیابی کرد.

به گزارش نشریه اشتاندارد، وزیر خارجه اتریش که روز شنبه به تهران سفر کرده با «محمد جواد ظریف» و «حسن روحانی» دیدار و گفت و گو کرد.
وی امروز (یکشنبه) به خبرنگاران اتریشی گفت که در این گفت و گو ها فرصت های همکاری بین ایران با اتریش و اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گرفته است.
شالنبرگ با بیان این که در مورد «تمام مسائل» مورد نظر خود با مقامات ایران گفت و گو کرده است، برنامه هسته ای، نقش منطقه ای ایران و درگیری لفظی با رژیم صهیونیستی را از جمله این مسائل عنوان کرد که پیشتر در دیدارهای خود با «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه ارو پا و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مطرح شده است.
وزیر خارجه اتریش همچنین از لزوم برقراری تماس بین تهران و وین به منظور کمک به ایران در مقابله با ویروس کرونا سخن گفت و افزود که این پیشنهاد پاسخ مثبت ایران را به همراه داشته است.
به گفته وی در این دیدارها همچنین در مورد فرصت های همکاری در زمینه پناهندگی افغان ها، از جمله این که چگونه می توان آنها را ترغیب کرد که به کشورشان برگردند یا حداقل از ورودشان به اروپا جلوگیری شود، بحث شده است. در زمان حاضر حدود سه میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند.  
دیگر مسائل مورد بحث مقامات ایران و اتریش شامل اعتمادسازی منطقه ای، کمک رسانی ها در زمان بحران و مدیریت پسماند بوده و امکان همکاری بین دو طرف در این مسائل بررسی شده است.
شالنبرگ تاکید کرد اتحادیه اروپا به دنبال حفظ توافق هسته ای است، هر چند این توافق با خروج آمریکا از آن، دچار مشکل شد اما محقق نشدن انتظارات ایران در حوزه اقتصادی و انتقاد اروپا به نقش آفرینی های منطقه ای ایران از جمله مشکلات موجود در این مسیر هستند.

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *