خانه / سیاسی / استیضاح ترامپ، اما و اگرهای قانونی

استیضاح ترامپ، اما و اگرهای قانونی

استیضاح ترامپ، اما و اگرهای قانونی

تهران- ایرنا- کارشناسان دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران معتقد هستند که برای استیضاح و برکناری رییس جمهور آمریکا، خلاء در قانون اساسی این کشور وجود دارد تا آنجا که حتی اگر استیضاح رای بیاورد، ترامپ می‌تواند از این حکم تمکین نکند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، گروه مطالعات آمریکا دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران امروز دوشنبه نشستی با عنوان نگاه انتقادی به مسائل روز آمریکا برگزار کرد که محور آن استیضاح «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا بود.

 قوه مقننه آمریکا نمی‌خواهد ترامپ تبدیل به یک غول شود

«الهام کدخدایی» عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان در این نشست تخصصی گفت: از روزی که ترامپ رای آورد صحبت استیضاح او مطرح بود. اما سوال اینجاست که رییس جمهور چه کاری ممکن است انجام دهد که استیضاح شود؟

وی افزود: در آمریکا به استقلال قوا افتخار می‌شود و همیشه سعی شده بین این قوا تعادلی ایجاد شود. اما این موضوع سبب شده تا همیشه بین دو قوه مجرییه و قضائیه رقابت هم وجود داشته است. زیرا از یک سو قوه مجریه روز به روز قوی‌تر شده است و از طرف دیگر دستگاه قضایی آمریکا تلاش کرده جلوی قدرت روز افزون و بی قید و بند  قوه مجریه را بگیرد و یا حداقل محدود کند.

کدخدایی افزود: استیضاح کنندگان «دونالد ترامپ» معتقد هستند که این افزایش قدرت او درقوه مجریه آمریکا دارد شبیه به یک امپراطوری می‌شود و اگر در این زمان توسط کنگره جلوی او گرفته نشود، ترامپ تبدیل به غولی خواهد شد که دیگر نمی‌توان جلوی امپراطوری او و روسای جمهور شبیه او را گرفت.  زیرا ترامپ شخصیتی از خودش نشان می‌دهد که هر کاری می‌تواند انجام دهد تا جایگاه پادشاهی خود را  به جای جمهوری قرار دهد.

این کارشناس مسائل آمریکا افزود: افرادی مانند «نانسی پلوسی» (رئیس مجلس نمایندگان آمریکا) در موضوع استیضاح ترامپ معتقد است که ما در آمریکا به دنبال دفاع از دمکراسی هستیم. زیرا حکومت ما جمهوری است و نباید این جمهوری را خدشه دار کرد و به حکومت پادشاهی تبدیل نمود. البته روند مشروعیت ترامپ در مجلس نمایندگان پیگیری می‌شود ولی از آنجا که کاخ سفید در این زمینه همکاری نمی‌کند، کار استیضاح را دادگاه پیگیری خواهد کرد که در صورت هر نتیجه‌ای از سوی دادگاه معلوم نیست ترامپ تمکین کند تا قانون اساسی بیشتر دیده شود.

کدخدایی درباره نظر ترامپ درباره استیضاح گفت: ترامپ به استیضاح کنندگان گفته بود که شما به من حمله نکردید بلکه به جمهوری حمله کردید. البته عده‌ای نیز معتقد که نباید به دلیل مدل حرف زدن و  یا بی علاقه بودن به سیاست‌های ترامپ او را برکنار کرد. زیرا مردم به او رای دادند.

وی با تاکید بر جنگ بین ترامپ و بعضی از دستگاه‌های داخلی آمریکا افزود: وقتی کنگره فردی را احضار می‌کند ولی رییس جمهور اجازه حضور نمی‌دهد، ‌ خلع قانون اساسی بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشکده افزود:  موضوع دیگر دو قطبی شدن آمریکا است که در استیضاح ترامپ خودش را نشان داد. البته  ۸۲ درصد دمکرات‌ها موافق استیضاح هستند و ۸۲ درصد جمهوری خواه‌ها  نیز مخالف بودند. یعنی گرایش‌های حزبی تعیین کننده است. البته اگر در استیضاح «نیکسون» (ریچارد نیکسون رییس جمهور آمریکا بین سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴) مردم، دمکرات‌ها و جمهوری خواه برای استیضاح موافق بودند تا او از مقام خود کناره گیری کند. ولی در استیضاح ترامپ هنوز این اجماع وجود ندارد.

این کارشناس مسائل آمریکا افزود:  ترامپ پیش از این گفته بود در صورت رسیدن به قدرت بعضی از سازمان‌ها و نهادهای اطلاعاتی و وزارت خارجه را  کنار خواهد گذاشت. او نیز با تصدی ریاست جمهوری برای جنگ با این سازمان‌ها اقدام کرد. اما اکنون همین نهاد و سازمان‌ها از داخل قوه مجریه در کنار قوه مقننه علیه او می جنگند تا دامنه دشمنان ترامپ در این میدان نبرد بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: دو قطبی شدن در آمریکا سبب شده مردم نتوانند طرف مقابل را قبول کنند تا شکاف بیشتری بین مردم دمکرات و جمهوری خواه ایجاد شود. همچنین بین سیاستمداران دو حزب نیز این شکاف وجود دارد و این استیضاح هر نتیجه‌ای هم داشته باشد، این فاصله بین مردم و آمریکا را بیشتر خواهد کرد.

آمریکا هنوز به باور، داشتن رییس جمهور زن، نرسیده است

«زهره خوارزمی» در تحلیل خود با عنوان جنبش مقاومت سیاسی اجتماعی زنان آمریکا در این نشست اظهارداشت: یک کتاب در سال ۲۰۱۹ در آمریکا درباره ترامپ چاپ شده به نام All the President’s Women (همه زنان رییس جمهور) که در این کتاب ۴۳ مورد رفتارهای خارج از قاعده ترامپ همراه با مصاحبه با اشخاصی که هریک به نحوی با ترامپ ارتباط داشتند، در کتاب مطرح شده است. نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که ممکن است برای آینده انتخاباتی این مورد دردسرساز شود و در استیضاح ترامپ نیز زنان بیشتر از مردان طرفدار خلع او  بودند.

وی گفت: البته تظاهراتی هم صورت  گرفت که طرفداران زن خواهان ادامه کار ترامپ بودند و معتقدند نباید ترامپ را استیضاح کرد. ‌ ولی خود آنها نیز می‌گویند که سخت است به عنوان یک زن طرفدار ترامپ بود.

استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران افزود: ۵۳ درصد از زنان سفید پوست در انتخابات گذشته آمریکابه ترامپ رای دادند در حالی که سیاهپوستان ۹۴ درصد و دیگر نژادها ۶۸ درصد به ترامپ رای داده بودند.

وی ادامه داد:  در آماری که در نظرسنجی‌ها دیده می‌شود نشان از گرایش زنان به سمت رقبای ترامپ دارد که این دغدغه جدی ترامپ در انتخابات پیش رو خواهد بود. اما موضوع دیگر خودآگاهی زنان آمریکا است که با جنبش‌هایی که انجام می‌دهند، ‌نشان از تاثری است که در آینده کشور خود خواهند گذاشت.

زهره خوارزمی با اشاره به چالش پیش روی زنان آمریکا افزود: چهار چالش برای زنان آمریکا وجود دارد که یکی از آنها  سخت بودن میل آنها به پایان دادن رهبری رییس جمهوری مرد و سنت پدرسالارانه ریاست جمهوری در آمریکا است.

وی ادامه داد: کتاب دیگری به نام Nasti woman (زن هرزه) است که بر گرفته از متلکی بود که ترامپ به «هیلاری کلینتون» گفت. ولی خودش با این کتاب تحقیر شد. در این کتاب دومین چالش این است که برای اینکه زنان در جامعه آمریکا موجی ایجاد کنند، نیاز است از هرچیزی که  فاصله‌ای بین زنان ایجاد می کند(مانند جنسیت، طبقه اجتماعی، نژاد، سن، ‌ شهروندی، معلویت و یا سالم بودن) فاصله بگیرند تا جنبش زنان  به موفقیت برسد. البته در این راه رهبری زن هم بسیار مهم است.

او به چالش سوم اشاره کرد و افزود: اینکه آیا اعتلاف خواهرانه می‌تواند به این هدف برسد یا خیر؟ ‌ برای همین سوال این است که آیا اعتلاف «نانسی پولوسی» با چهار نماینده رنگین پوست دیگر به سرانجام می رسد یا خیر؟ ‌ زیرا تصور می‌شود که ۴ نماینده دمکرات می‌خواهند دمکرات‌ها را به سمت چپگرایی سوق دهند. همچنین در موارد زیادی درگیری بین آنها وجود دارد تا نگاه خوشبینانه‌ای به این اعتلاف وجود نداشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران  درباره آخرین چالش نیز اظهارداشت: چهارمین چالش می گوید که اگر یک زن بخواهد رییس جمهورآمریکا شود، چه کاری باید انجام دهد که محبوب شده و رای بیارود؟ جواب آن در کتاب این است که اصلا نامزد نشود. زیرا هنوز در ذهن مردم آمریکا این احساس وجود ندارد که یک زن رییس جمهور آمریکا شود.  

رسانه‌ها، آینده جوامع را تعیین خواهند کرد

«حسن حسینی» عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان  نیز در این نشست گفت: رابطه بین افراد در جوامع و نظام حکومتی آنها درحال تغییر است. بر همین اساس می‌توانیم انتظار جنبش‌های متعدد مردمی در جوامع مختلف با ابزارهای رسانه‌ای و فضای مجازی را در آینده شاهد باشیم.

وی گفت: یکی از این تغییرات، انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در آمریکا است. این تغییرات با استفاده از الگوها رخ می‌دهد. زیرا طبق تحقیقات، فیسبوک و  واتس آپ  می توانند در جوامع تاثیر به سزایی ایفا کنند.

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *