خانه / سیاسی / ولادیمیر پوتین: همسایه‌های ایران به منافع تهران احترام بگذارند

ولادیمیر پوتین: همسایه‌های ایران به منافع تهران احترام بگذارند

ولادیمیر پوتین: همسایه‌های ایران به منافع تهران احترام بگذارند

ولادیمیر پوتین همسایه‌های ایران را به گفت‌وگو با تهران دعوت کرده است.
ولادیمیر پوتین همسایه‌های ایران را به گفت‌وگو با تهران دعوت کرده است.

 

رئیس‌جمهوری روسیه روز شنبه ۲۰ مهر در مصاحبه‌ با العربیه، اسکای نیوز و آرتی عربی گفت که کشورهای همسایه ایران باید ملاحظه موقعیت این کشور را بکنند.

ولادیمیر پوتین افزود: قدرت بزرگ‌تری مثل ایران که برای هزاره‌ها در این سرزمین بوده است منافع خود را دارد که باید به آن احترام گذاشت.

وی در ادامه گفت که برای فهم این مسائل ظریف و حساس و مشکل‌زا، باید گفت‌وگو کرد و بدون گفت‌وگو امکان ندارد که بتوان کوچکترین مشکلی را حل کرد.

روابط ایران با برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، به ویژه عربستان سعودی در پی رخدادهایی مانند جنگ سوریه و جنگ یمن به شدت تنش‌آلود بوده است. ریاض از تحریم‌های آمریکا علیه تهران حمایت می‌کند و مسئول حملات اخیر موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی خود را ایران می‌داند، ادعایی که تهران آن را رد کرده است.

در این حال گزارش‌هایی از میانجی‌گری برخی کشورها از جمله پاکستان میان ایران و عربستان منتشر شده که راه را برای گفت‌وگو میان این دو رقیب هموار کند.

ولادیمیر پوتین نیز در سخنان خود همسایه‌های ایران را به گفت‌وگو با تهران دعوت کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه اظهار داشت: «می‌توانم بفهمم که بعضی‌ها با امارات متحده عربی و عربستان سعودی نگرانی‌های مشترکی دارند، اما مسائل بین دو ملت تنها از طریق خود همان دو ملت حل خواهد شد».

وی در نهایت خاطرنشان ساخت که روسیه «هر آن‌چه در توان دارد انجام می‌دهد تا در این میان شرایط لازم برای یک رویداد مثبت فراهم شود».

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *