خانه / خبرهایی ازشوش / خمره تاریخی از یک منزل مسکونی در شوش کشف شد

خمره تاریخی از یک منزل مسکونی در شوش کشف شد

خمره تاریخی از یک منزل مسکونی در شوش کشف شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش گفت: یک خمره سفالی با ارزش تاریخی از یک منزل مسکونی در شوش کشف و ضبط شد.

رضا چنانی  افزود: کشف این شی با ارزش تاریخی از سوی پایگاه حفاظت میراث فرهنگی و پایگاه میراث جهانی شوش پیگیری شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش افزود: پس از بررسی‎های اولیه و پس از مستندنگاری، تهیه عکس و تاریخ‎نگاری نسبی درخصوص این اثر، باتوجه به فرم ظرف و تزئینات موجود مشخص شد این شی متعلق به دوران اسلامی (قرن اولیه هجری) و دارای ارزش تاریخی، فرهنگی و مطالعاتی تشخیص داده شد.
وی با اشاره به ویژگی‎های این خمره سفالی عنوان کرد: شیء مذکور به رنگ نخودی روشن با پوشش گِلی رقیق با سه دسته‎بر روی گردن و دهانه و دارای تزئینات با نقش کنده در قسمت گردن و شانه است.
چنانی اضافه کرد: نیمه پائینی ظرف نیز ساده و بدون تزئین و به احتمال زیاد کاربری این ظرف برای ذخیره آذوقه (مواد خوراکی یا مایعات) بوده است.
وی با بیان این‎که شی کشف شده سالم و دارای ایستایی کامل است افزود: ازتفاع این خمره ۵/۶۲ سانتیمتر، قطر کف ۱۲ سانتیمتر، قطر شکم ظرف ۳۶ سانتی‎متر، قطر گردن ۲۴ سانتی‎متر و قطر لبه آن ۱۹ سانتی‎متر می‎باشد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش خاطرنشان کرد: باتوجه به اثر خاک حاصل از حفاری که روی دسته و بدنه این خمره وجود داشت، احتمال داده می شود که این خمره در جریان یک عملیات حفاری غیرمجاز از زیر خاک کشف شده است.
وی در پایان یادآور شد: در این خصوص پرونده قضائی تشکیل شده و موضوع درحال پیگیری است.

درباره ی محمد خاضعی

محمد خاضعی نیا ازدزفول مدیر سایت خبر دزwww.khabardez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *